Przejdź do treści

POMPY CIEPŁACzym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne i energooszczędne urządzenie służące do ogrzewania (czasem również chłodzenia) budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, wykorzystujące odnawialne źródła energii jakimi są powietrze, grunt lub woda tzw. dolne źródła ciepła. Jest to energia czysta i dostępna bez ograniczeń. Pompa zastępuje standardowe kotły lub też współpracuje z nimi.

W ostatnim czasie ze względu na dotacje oraz dużą ilość przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, pompy ciepła zyskały olbrzymią popularność. Pozwalają zarówno na obniżenie rachunków za ogrzewanie domu, jak i zmniejszenie śladu węglowego.

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła opiera się na pozyskaniu energii z zewnątrz oraz wykorzystaniu jej do ogrzania budynku i ciepłej wody użytkowej. Pompa może pełnić również funkcję chłodzenia, w tym przypadku musi być ona rewersyjna. Zjawisko wykorzystywane w pompach do pobierania ciepła jest powszechnie stosowane we wszystkich chłodziarkach i zamrażarkach od wielu lat.

Ciepło pobierane jest z dolnego źródła ciepła i przekazywane do układu grzewczego pompy. Następnie poprzez sprężenie gazu w układzie podnosimy jego temperaturę, po czym ogrzewamy nim wodę kotłową lub ciepłą wodę użytkową. Gaz będący czynnikiem roboczym układu po oddaniu ciepła obniża swoją temperaturę, ulega rozprężeniu i rozpoczyna cykl od nowa. W przypadku chłodzenia proces zostaje odwrócony.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Pompa ciepła pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu z powodu swojej wysokiej wydajności. Przy ogrzewaniu płaszczyznowym (np. podłogowe) średnia sprawność pompy może wynosić ponad 500% (COP powyżej 5,0). To oznacza, że z jednej kilowatogodziny (kWh) energii elektrycznej zużytej przez pompę dostajemy ponad 5 kWh energii cieplnej. Dla porównania nowoczesny, kondensacyjny kocioł gazowy oferuje sprawność rzędu 120%, a zwykły zasypowy piec węglowy około 50%.

Dodatkowym atutem pompy ciepła jest możliwość wykorzystania energii elektrycznej produkowanej przez domową mikroinstalację fotowoltaiczną oraz praca w okresach niższej taryfy za prąd. W optymalnych warunkach jesteśmy w stanie obniżyć rachunki za ogrzewanie i elektryczność niemal do zera.

Jak dobrać pompę ciepła powietrze-woda?

Dobór pompy ciepła nie należy do najprostszych. Każdemu polecamy wykonanie profesjonalnego audytu ogólnego zapotrzebowania na ciepło budynku, w skrócie OZC. Możemy również skorzystać z darmowych narzędzi takich jak np. Ciepło Właściwie, które pomogą nam w prawidłowym doborze mocy pompy.

Jeśli jesteśmy w trakcie budowy warto uwzględnić pompę ciepła już na etapie projektowym. Pozwoli to dostosować instalacje hydrauliczne do potrzeb urządzenia oraz zmniejszy późniejsze koszty jej montażu.

Jaką pompę ciepła wybrać – split czy monoblok?

Podstawową różnicą między tymi dwoma rodzajami pomp jest ich konstrukcja. Splity składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Monoblok natomiast to wyłącznie jednostka zewnętrzna. Podłączenie monobloku to zasilanie i powrót centralnego ogrzewania, czyli przyłącze wodne. Split natomiast łączy jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną układem czynnika roboczego.

Zalety monobloku ze względu na zastosowanie wyłącznie jednostki zewnętrznej to hermetyczny układ czynnika oraz oszczędność miejsca wewnątrz budynku. Wadą monobloku jest ryzyko zamarznięcia wody kotłowej w przypadku braku zasilania pompy przez dłuższy czas, jednak zastosowanie układu antyzamrożeniowego eliminuje to ryzyko.

Zarówno koszty zakupu wraz z montażem oraz sprawność obu typów pomp są zbliżone. To indywidualne warunki montażowe decydują, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej. Tą kwestię dobrze jest uzgodnić z doświadczonym wykonawcą.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń