Przejdź do treści

REKUPERACJA
Co to jest rekuperacja? Jak działa rekuperacja? Czy rekuperacja się opłaca? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te pytania!


Rekuperacja to potoczna nazwa wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jej głównym zadaniem jest wymiana zużytego powietrza w domu na świeże z zewnątrz. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej robi to prawie bez strat ciepła. Świeże powietrze nawiewane jest do pomieszczeń w których spędzamy najwięcej czasu są to m.in.: sypialnia, salon, jadalnia, gabinet. Wywiewy zazwyczaj umieszczone są w kuchni, łazienkach, pralni czy garderobie, tak żeby usunąć z nich nadmiar wilgoci czy zapachu. Zanim jednak powietrze z zewnątrz trafi do naszego pokoju przechodzi ono przez wymiennik w rekuperatorze. 

Czy rekuperacja pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu?

W tym urządzeniu powietrze, które jest z domu usuwane przekazuje energię cieplną temu świeżemu. Dzięki czemu możemy cieszyć się dobrą wentylacją prawie bez strat energii. W praktyce, w okresie zimowym przy temperaturze na zewnątrz -5º C oraz 22º C wewnątrz budynku, temperatura nawiewu świeżego powietrza w domu z rekuperacją będzie wynosić 19-20º C. W przypadku wentylacji grawitacyjnej byłoby to po prostu -5º C. Straty ciepła w takim budynku poprzez wentylacje grawitacyjną to około 40%. W przypadku domu z rekuperacją jest to nawet 10 razy mniej.

Dzięki rekuperacji będziesz oddychać świeżym powietrzem!

Ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia ma jakość powietrza, którym oddychamy. W domu z tradycyjną wentylacją wymiana powietrza zachodzi dzięki naturalnym ciągom spowodowanym różnicą temperatur i ciśnień. Jeśli jednak temperatura na zewnątrz wynosi ponad 12º C to nasza wentylacja praktycznie przestaje działać !
Powoduje to wzrost dwutlenku węgla w pomieszczeniu, a z kolei to prowadzi do bólów głowy, senności czy problemów z koncentracją. W domu z rekuperacją takiego ryzyka nie ma. Niezależnie od warunków na zewnątrz, rekuperator zawsze dostarczy nam odpowiednią ilość świeżego powietrza. 

Rekuperacja to też komfort i wygoda!

Centralę możemy regulować sami lub postawić na rekuperator z inteligentnym systemem sterowania, który automatycznie dostosowuje swoje parametry, tak by zapewnić świeże powietrze niezależnie od liczby osób, bazując na poziomie CO 2 oraz wilgotności. W okresie jesienno-zimowym jak wiemy jakość powietrza nie należy do najlepszych. Zanieczyszczone powietrze może powodować wiele chorób układu oddechowego, ale i tutaj rekuperacja istotnie nam pomoże. Powietrze nawiewane do naszych pokoi oprócz tego, że jest świeże jest również czyste! Dzieje się tak ponieważ czerpane z zewnątrz jest przepuszczane przez filtry, które
oczyszczają ze smogu, alergenów, kurzu, pleśni i grzybów.

Czy rekuperacja się opłaca?

Średni koszt instalacji wacha się między 20 a 25 tysięcy złotych. Dzięki tej instalacji realnie oszczędzimy nawet do 35% na rachunkach za ogrzewanie. Dodatkowo w domu z rekuperacją nie musimy budować kominów wentylacyjnych, dzięki
czemu kolejne kilka tysięcy złotych zostanie nam w kieszeni. Jednak najważniejsze jest tutaj komfort oraz zdrowie.
W dobrze wentylowanym domu nasze samopoczucie jest dużo lepsze, a dzięki filtrom powietrza nasz organizm nie będzie narażony na szkodliwe działanie smogu.

Kiedy pomyśleć o rekuperacji?

Idealnie byłoby to zrobić zrobić to już na etapie budowy domu, tak aby przygotować go do tej instalacji oraz wstępnie zarezerwować sobie termin w wybranej firmie. Na pewno ostatni gwizdek to czas kiedy dom jest w stanie surowym zamkniętym, wtedy powinno rozpocząć się montaż całego systemu dystrybucji powietrza. Z kolei montaż samego rekuperatora z reguły następuje przed wprowadzeniem się przy okazji białego montażu. W przypadku ukończonej budowy montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nadal jest możliwy, jednak musimy liczyć się z koniecznością kolejnego remontu.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń